Aktualności 2018/2019


02.08.2019

Informacja Dyrektora Zespołu Szkół

W związku z zakończonym postępowaniem rekrutacyjnym Dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Wysokiem informuje, że wszystkie dzieci, których rodzice złożyli wnioski o przyjęcie do Przedszkola w Wysokiem, zostały przyjęte do oddziałów przedszkolnych na rok szkolny 2019/2020.

12.07.2019

Informacja Dyrektora Zespołu Szkół.

Dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Wysokiem, informuje że komisja rekrutacyjna, która obradowała 8 lipca 2019r. zweryfikowała wnioski kandydatów o przyjęcie do Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im Stanisława Staszica w Wysokiem.
W wyniku prac komisji, wszyscy kandydaci zostali przyjęci do klasy pierwszej Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Wysokiem na rok szkolny 2019/2020. Lista przyjętych uczniów umieszczona jest na drzwiach wejściowych budynku szkoły.
Jednocześnie dyrektor informuje o 10 wolnych miejscach, na które mogą się zgłosić kandydaci, którzy w roku szkolnym 2018/2019 ukończyli szkołę podstawową.

04.07.2019

Informacja Dyrektora Zespołu Szkół w Wysokiem.

Dyrektor Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Wysokiem informuje, że wszystkie osoby, które złożyły wniosek do Liceum Ogólnokształcącego, w wyniku rekrutacji zostały zakwalifikowane do klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Wysokiem na rok szkolny 2019/2020.

13.06.2019

Konkurs MÓJ LAS

Dnia 06 czerwca 2019 roku odbyło się uroczyste podsumowanie XXXII edycji konkursu „Mój Las” na szczeblu regionalnym w Nadleśnictwie Puławy.
W kategorii I „Moja ulubiona pora roku w lesie” uczennica Aleksandra Brodecka zdobyła I miejsce i otrzymała nagrodę ufundowana przez Urząd Marszałkowski w Lublinie. Uczniowie: Szmołda Kinga, Michał Poniewozik i Karol Krzywoń otrzymali III miejsce
i odebrali nagrody rzeczowe ufundowane przez Stowarzyszenia Inżynierów I Techników Leśnictwa i Drzewnictwa oddział w Lublinie. Uczeń Michał Mazurek zdobył wyróżnienie
i otrzymał nagrodę ufundowaną przez Zarząd Okręgu LOP w Lublinie. W kategorii II „Mieszkania leśnych zwierząt” III miejsce otrzymała Wiktoria Kolano, w kategorii III „Zapraszam na trzydniową wycieczkę do lasu” III miejsce zdobyła Weronika Małek.
Nagrody ufundował SITLiD w Lublinie. Uczniowie wzięli udział w ścieżce dydaktycznej, wyznaczali wysokość drzew, zwiedzili szkółkę leśną oraz wzięli udział w konkursach prowadzonych przez przedstawicieli Nadleśnictwa Puławy. Na zakończenie odbyło się wspólne spotkanie i biesiadowanie przy ognisku. galeria

04.06.2019

Dzień Dziecka

3 czerwca świętowaliśmy w naszej szkole Dzień Dziecka. Tego dnia spotkaliśmy się na sali gimnastycznej, by wspólnie wziąć udział w Szkolnym Konkursie Talentów. Duże emocji wśród naszych uczniów wywołały występy w konkurencjach śpiewu, tańca, muzyki (grze na instrumencie). Grand Prix zdobyli Anna Dudka (śpiew), Alicja Czyżo (taniec), Wojciech Zieliński (muzyka).

30.05.2019

WARSZAWA Z ZOO I CZEKOLADĄ.

22 maja 2019 roku uczniowie klas I -III odwiedzili naszą stolicę Warszawę.
Na początku wycieczki dzieci odwiedziły Miejski Ogród Zoologiczny , gdzie miały okazję podziwiać tamtejsze zwierzaki.
W czasie krótkiego spaceru po Starym Mieście zobaczyły Grób Nieznanego Żołnierza, gdzie akurat odbywała się odprawa wart, a także Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta i Pałac Prezydencki.
Następnie udały się do Manufaktury Czekolady. Tam na dzieci czekało sporo słodkiej zabawy. W trakcie warsztatów poznały tajniki wyrobu czekolady, zrobiły własną tabliczkę czekolady, którą zabrały do domu. Miały też okazję sprawdzić , jak smakują ziarna kakaowca. Na zakończenie dzieci otrzymały drobne upominki i kubeczek gorącej czekolady .
To był udany wyjazd. galeria

21.05.2019

Wolontariusze dla hospicjum

Szkolny Klub Wolontariatu włączył się w akcję „Twój dar serca dla hospicjum”. Celem akcji było zbieranie funduszy na rzecz Lubelskiego Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie, ale także uwrażliwienie na potrzeby innego człowieka. W dniach 8 – 15.05.2019r. wolontariusze zbierali fundusze na terenie szkoły oraz gminy Wysokie. Akcja, mająca na celu pomoc dla najbardziej potrzebujących, ciężko chorych podopiecznych hospicjum, spotkała się z wielką życzliwością mieszkańców gminy oraz nauczycieli i uczniów naszej szkoły.
Łącznie zebrano 1006 złotych, które wpłacono na konto hospicjum. Szkolny Klub Wolontariatu składa serdeczne podziękowania dla wszystkich, którzy włączyli się w akcję na rzecz hospicjum.

20.05.2019

Święto Polskiej Niezapominajki

15 maja przypada Święto Polskiej Niezapominajki, która jest kwiatem naszych łąk, nawiązuje do rodzinnej tradycji. Członkowie koła LOP chcąc uczcić ten dzień, jak również Dzień Ziemi przygotowali uroczysty apel. Uczniowie klas V zaprezentowali montaż słowno- muzyczny „Gościu siądź przy mnie proszę …”. Tego dnia odbyło się podsumowanie konkursu plastycznego na pracę przestrzenną pod tytułem „Piękno drzew”. Galeria

13.05.2019

Dotacja na zakup nowości wydawniczych do Biblioteki Szkolnej

Nasza szkoła znalazła się wśród placówek oświatowych, które otrzymały wsparcie finansowe w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa na lata 2016-2020”.
W listopadzie 2018 r. Zespół Szkół w Wysokiem złożył za pośrednictwem Wójta Gminy Wysokie wniosek o udzielenie wsparcia finansowego na zakup książek do biblioteki szkolnej. Wniosek ten zostały zgłoszony w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w roku 2017 - Priorytet 3 i zyskał dofinansowanie na kwotę 12 000 złotych (9600 kwota dotacji z budżetu państwa + 2400 zł. wkład własny organu prowadzącego Urzędu Gminy w Wysokiem ).
Głównym celem powyższego Programu jest uatrakcyjnienie księgozbiorów bibliotek szkolnych i pedagogicznych oraz wzmocnienie potencjału i roli bibliotek szkolnych i pedagogicznych. Naszym celem jest promocja książki i biblioteki szkolnej jako miejsca przyjaznego uczniom oraz zwiększenie roli biblioteki szkolnej w kształceniu, wychowaniu i rozwoju zainteresowań dzieci.
Realizacja tego Priorytetu będzie miała wpływ m.in. na:
- wzbogacenie zasobów biblioteki szkolnej o pozycje pozostające w sferze zainteresowania uczniów i jednocześnie służące realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego;
- popularyzowanie regularnego czytelnictwa wśród uczniów;
- współpracę bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi oraz bibliotekami pedagogicznymi w celu lepszej realizacji zadań tych instytucji, m.in. poprzez organizowanie wydarzeń czytelniczych.
W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa w naszej szkole zamierzamy podjąć działania, które wpiszą się w podstawowe kierunki realizacji „ Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” w zakresie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję i wspieranie czytelnictwa dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.
Planowane zakupy książek będą skonsultowane z uczniami, nauczycielami, rodzicami i Gminną Biblioteką Publiczną. Uwzględniały będą również potrzeby uczniów niepełnosprawnych. Obok zakupu książek zaplanowano szereg inicjatyw promujących czytelnictwo w szkole, jak również działań wskazujących na współdziałanie szkoły ze środowiskiem lokalnym, w tym z biblioteką publiczną.

18.04.2019

„Poranek wielkanocny wszystko poprzemieniał-
Nie ma więcej cmentarza, grobu i kamienia.
Świat stał się samym światłem i wprost w okna świeci -
                                                        Skacze złotym zajączkiem w dobre

26.03.2019

Konkursy SKO rozstrzygnięte!

29 marca 2019 roku w ZSO w Rybczewicach Drugich odbył się VII Międzyszkolny Turniej Szkolnych Kas Oszczędności działających pod patronatem Spółdzielczego Banku Powiatowego w Piaskach. Do konkursu zgłosiło się pięć szkół. Uczniowie rywalizowali w trzech kategoriach:
a) Wiedzy
b) Sportowej
c) Technicznej.
Trzecia kategoria skierowana była do uczniów klas I-VI. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy pt.: ”Bank moich marzeń” wybraną przez siebie techniką. Z naszej szkoły wpłynęły cztery prace. Komisja miała niełatwe zadanie, wszystkie prace były bardzo ciekawe i oryginalne. Bezkonkurencyjną okazała się praca Szymona Górskiego zdobywając I miejsce. Wysoko oceniona została także praca Mai Sobstyl plasując się na III miejscu. Kulminacyjnym punktem turnieju było podsumowanie oraz nagrodzenie najlepszych uczestników. Nagrody i puchary ufundowane przez Spółdzielczy Bank Powiatowy w Piaskach wręczali przedstawiciele Banku oraz Dyrektor ZSO. Każdy uczestnik turnieju otrzymał pamiątkowy medal oraz drobny upominek. Były również podziękowania dla przedstawicieli Banku oraz nauczycieli, którzy przygotowali uczniów do konkursu.
Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

20.03.2019

GÓRA GROSZA

Już drugi rok po kolei uczniowie Zespołu Szkół w Wysokiem biorą udział w wielkiej zbiórce pieniędzy w ramach ogólnopolskiej akcji „Góra Grosza”. Jest to akcja o charakterze charytatywnym, a jej głównym celem (jak i co roku) jest zebranie środków na pomoc dzieciom, które z różnych przyczyn nie mogą wychowywać się we własnym domu rodzinnym.

20.03.2019

Sprawnie i poprawnie

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Sprawnie i poprawnie

12.03.2019

Rozsądni i bezpieczni

„Rozsądni i bezpieczni” turniej wiedzy „Jeden z dziesięciu- Uzależnieniom mówimy STOP” to kolejny etap realizacji działań podjętych przez Szkolne Koło PCK i Świetlicę Szkolną w ramach przedsięwzięcia „Szkolny Tydzień Profilaktyki”. Turniej odbył się w dwóch kategoriach wiekowych: 06 marca dla uczniów klas IV – VI szkoły podstawowej, a 07 marca dla uczniów klas VII- VIII szkoły podstawowej oraz klas III gimnazjum. Każdą klasę reprezentowała trójka uczniów, która miesiąc wcześniej otrzymała zagadnienia do przygotowania się do testu. Tematyka obejmowała wiadomości dotyczące: nikotyny, alkoholu oraz narkotyków i ich wpływu na organizm człowieka.
Każda drużyna rozwiązywała test wiedzy oraz odpowiadała na wylosowane pytania. Jury po sprawdzeniu testu, sumowaniu punktów poszczególnych zadań wyłoniło zwycięskie klasy:

07.03.2019

Międzyszkolny Konkurs Translatorski

7.03.2018 roku odbył się etap szkolny VI-go Międzyszkolnego Konkursu Translatorskiego, objętego patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty, Starosty Powiatowego w Lublinie oraz Wydziału Humanistycznego UMCS, organizowanego przez Zespół Szkół im. M. Kopernika w Bełżycach.

06.03.2019

Konkurs „Jestem bezpieczny” Komendy Miejskiej Policji w Lublinie

Dnia 6 III 2019 r. odbyły się szkolne eliminacje konkursu prewencyjnego „Jestem bezpieczny”. Na podstawie wyników testu wiedzy, spośród uczestników wyłoniono reprezentację szkoły do kolejnego etapu konkursu. Zwycięscy to:
Filip Romanek
Aleksandra Niećko
Konrad Niećko
Alicja Czyżo
Karolina Romanek
Marek Krzysztoń
Gratulujemy!
Konkurs poprzedziła prelekcja dzielnicowego gminy Wysokie, aspiranta Jacka Surdygi, któremu towarzyszył aspirant sztabowy Sebastian Pałubski. Pogadanka dotyczyła bezpieczeństwa na drodze i w domu, oraz pracy policji. Do konkursu uczestników przygogowałap.Ewa Pulikowska.

05.03.2019

„WIELKANOCNA PISANKA” – SZKOLNY KONKURS

27.02.2019

Warsztaty kulinarne w klasie III

W ramach „Programu dla szkół” uczniowie klas I - III uczestniczyli w warsztatach kulinarnych , na których samodzielnie przygotowali sałatki warzywne i owocowe .Zajęcia te miały na celu nauczyć dzieci czerpania radości ze wspólnego przygotowywania potraw oraz zachęcić do zdrowego odżywiania pokazując, że to, co jest zdrowe może też ładnie wyglądać , wyśmienicie smakować i pięknie pachnieć. Wspólne przygotowywanie sałatek było również okazją do wzmocnienia współdziałania między dziećmi oraz doskonalenia dobrej organizacji pracy.

12.02.2019

II etap konkursu "U progu Niepodległej"

7 lutego 2019r. odbył się II etap międzyszkolnego konkursu historycznego "U progu Niepodległej", zorganizowanego współnie ze szkołami podstawowymi w Maciejowie i Giełczwi. Do rywalizacji przystąpiło po sześciu uczniów z każdej ze szkół w dwóch kategoriach wiekowych: klasy V-VI i klasy VII-VIII. Konkurs obejmował wydarzenia z lat 1914-1926 związane z odzyskiwaniem niepodległości i pierwszymi latami wolnej Polski. W kategorii kl.V-VI pierwsze miejsce zdobył Wojciech Zieliński, a w kategorii kl.VII-VIII pierwsze miejsce przypadło Pawłowi Podolakowi. Przewodniczącym komisji konkursowej był Zastępca Wójta Gminy Wysokie pan Łukasz Kaliński, członkami – Monika Puchała i Robert Rzeźnik. Konkurs odbył się w GOK-u we współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną i Gminnym Ośrodkiem Kultury. Nagrody ufundował Urząd Gminy w Wysokiem, Rada Gminy oraz Spółdzielczy Bank Powiatowy w Piaskach Oddział w Wysokiem.
Przygotowanie konkursu – Monika Puchała.

01.02.2019

Dzień Babci i Dziadka w Przedszkolu

Dzień Babci i Dziadka to jeden z najbardziej doniosłych dni w przedszkolu. Wtedy to możemy wspólnie z babcią i dziadkiem uczcić ich święto. W tym dniu dzieci mogą podziękować w szczególny sposób swoim babciom i dziadkom za poświęcony czas, wspólne zabawy, spacery, za dobre rady i pomoc w trudnych chwilach.

29.01.2019

TAKI TO MROCZNY CZAS...

21 stycznia 2019 r. w Centrum Kongresowym Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie uczniowie klasy VIIa, VIIb i VIII-ej obejrzeli spektakl ,,Kolumbowie", przygotowany przez Narodowy Teatr Edukacji z Wrocławia. O wojnie powiedziano i napisano wiele, ale ciągle za mało, aby uświadomić młodemu pokoleniu tragedię tamtych dni, ale też straceńczy idealizm, ofiarność, odwagę i poświęcenie tych, którzy szli na śmierć ,,jak kamienie przez Boga rzucane na szaniec'. Spektakl opowiada o tym, że wojna wydobywa z człowieka to, co w nim najgorsze, ale też to, co najlepsze... Dramatyczne wybory, rozwiane marzenia, niespełnione miłości, cierpienie i strach towarzyszyły na co dzień młodym ludziom, którzy poświęcili życie za ojczyznę.Wykorzystanie najnowszych technik audiowizualnych( projekcja historycznych dokumentów na tle wydarzeń rozgrywających się na scenie) wprowadziło młodzież w realia tamtych dni, by mogła w nich uczestniczyć i wyjść z przedstawienia z odpowiednią dozą refleksji i wzruszeń, rozmyślając o straconym pokoleniu i losie własnego kraju...

26.01.2019

Stypendium dla ucznia naszej szkoły

Dnia 11 grudnia 2018 roku w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się Gala wręczenia stypendiów w ramach programu stypendialnego „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2018-2018” realizowanego przez Województwo Lubelskie. Z naszej szkoły stypendium otrzymał uczeń Paweł Podolak, który wraz z opiekunem panią Edytą Cywińską wziął udział w uroczystości wręczenia stypendium.

20.01.2019

Nasi wolontariusze w przedszkolu

„Jak cudownie było bawić się pluszowym misiem”
Umberto Eco

08.01.2019

Kolejne sukcesy naszych uczennic

07.01.2019 roku w Szkole Podstawowej nr 56 w Lublinie odbyło się podsumowanie I Wojewódzkiego Konkursu Literacko – Plastycznego Poświęconego Wybitnym Polakom ,,Ja i mój autorytet – 100 - lecie Niepodległości”.
Celem konkursu było:
1. Zapoznanie uczestników Konkursu z życiem i dokonaniami wybitnych Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości oraz tych, którzy rozsławiali Polskę przez 100 lat niepodległości.
2. Zachęcenie uczniów do zgłębiania wiedzy na temat historii Polski.
3. Zainteresowanie uczniów mało znanymi faktami z przeszłości Polski, Lubelszczyzny i Lublina.
4. Wzbudzenie potrzeby utożsamiania się z historią Ojczyzny.
5. Zmotywowanie uczniów do samodzielnego poszukiwania informacji na temat Polaków mogących uchodzić za autorytety w kontekście 100 lat Niepodległości.
6. Popularyzowanie wśród uczestników konkursu wzorców osobowych prezentowanych przez sylwetki zasłużonych Polaków.
Na konkurs wpłynęło 136 prac plastycznych oraz 104 prace literackie, w tym 4 prace uczniów z naszej szkoły. Wśród nagrodzonych uczniów znalazły się: Weronika Małek ze szkoły podstawowej, która za pracę w kategorii epickiej „List do Ojczyzny” zdobyła III miejsce oraz Patrycja Banaszek z gimnazjum w kategorii wiersz, która za utwór „ Refleksje na temat…”- II miejsce. Uczennice do konkursu przygotowała pani Maria Kalińska. Gratulujemy

23.12.2018

Z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy wszystkim Uczniom i ich Rodzicom, Współpracownikom i Przyjaciołom Szkoły, by tegoroczne Święta były jednymi z piękniejszych. Niech będą one czasem spędzonym w gronie rodzinnym, bez pośpiechu, trosk i zmartwień, a wigilijne światło niech pozwoli z optymizmem spojrzeć w przyszłość.

20.12.2018

RAZEM NA ŚWIĘTA

W dniach 3 – 20. 12. 2018 roku członkowie Samorządu Uczniowskiego oraz Szkolnego Koła Wolontariatu uczestniczyli w akcji „Razem na święta”, zainicjowanej przez MEN.
W ramach tej akcji zbierano dary dla Państwowego Domu Dziecka w Przybysławicach, aktywnie włączając się w inicjatywę Radia Lublin „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”. W ten sposób zebrano 430,49 kg żywności długoterminowej, słodyczy oraz ziemiopłodów. Wysyłano także kartki świąteczne do emerytowanych nauczycieli. Wolontariusze własnoręcznie wykonywali stroiki świąteczne, którymi, razem ze świątecznymi życzeniami, obdarowali wybranych mieszkańców gminy Wysokie. Często byli to ludzie starsi, samotni, ale ważni dla młodzieży z Zespołu Szkół.
Mamy nadzieję, że podjęte działania dadzą obdarowanym chwilę świątecznej radości. galeria

17.12.2018

Podsumowanie akcji POMÓŻ DZIECIOM PRZETRWAĆ ZIMĘ

W dniach 3.12. – 13.12.2018 roku Samorząd Uczniowski oraz Szkolny Klub Wolontariatu zbierali żywność w ramach akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”, którą zorganizowano we współpracy z Radiem Lublin.
Dnia 14.12.2018 roku zebrane dary:
- 4,60 kg słodyczy,
- 96,89 kg żywności długoterminowej,
- 329 kg ziemiopłodów
przekazano dla Państwowego Domu Dziecka w Przybysławicach.
Samorząd Uczniowski oraz Szkolny Klub Wolontariatu w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Wysokiem dziękuje:
- uczniom, ich rodzicom oraz nauczycielom, którzy aktywnie włączyli się w zbiórkę żywności,
- Panu Marianowi Podolakowi za wsparcie akcji. Galeria

17.12.2018

Zdrowo żyj z całych sił

Realizację zadań wynikających z programu profilaktycznego szkoły naszego przedsięwzięcia Szkolny Tydzień Profilaktyki pod hasłem „Rozsądni i bezpieczni” rozpoczęliśmy od najmłodszych uczniów naszej szkoły – uczniów klas I- III. Do nich skierowany był konkurs pod hasłem „Zdrowo żyj z całych sił”, który polegał na przygotowanie stołu ze zdrowymi przekąskami oraz hasła reklamowego promującego zdrowe żywienie. Celem konkursu było: uświadomienie dzieciom i młodzieży jak ważne są zasady zdrowego żywienia, pobudzenie kreatywności wśród najmłodszych oraz umożliwienie wykonywania prac w zespołach. Uczniowie wraz w wychowawcami 06 grudnia przygotowali stoły, które uginały się pod zdrowymi przekąskami. Jury konkursowe w ocenie brało pod uwagę przede wszystkim ciekawe ujęcie tematu zdrowego żywienia, innowacyjność, kreatywność oraz stopień zaangażowania zespołu klasowego w realizacje tematu. Wszystkie trzy klasy wykonały zadanie świetnie i otrzymały I miejsce. Gratulujemy!!! Galeria

17.12.2018

Akcja z okazji Światowego Dnia Walki z Głodem

10 grudnia 2018 roku odbyła się w naszej szkole po raz kolejny akcja z okazji Światowego Dnia Walki z Głodem. Zgodnie z tradycją naszej szkoły największy wkład w tą akcję mają rodzice naszych uczniów. Oni nigdy nie pozostają obojętni na prośbę członków Szkolnego Koła PCK o wsparcie finansowe dla potrzebujących. W tym roku również upiekli ciasta, które sprzedawane były podczas przerw. Celem tegorocznej akcji była pomoc najmłodszym przebywającym w Lubelskim Hospicjum Małego Księcia. Za zebrane pieniądze zostaną zakupione produkty spożywcze oraz przemysłowe dla dzieci. W imieniu dyrekcji
i nauczycieli wszystkim zaangażowanym w akcję dziękujemy.
Członkowie Szkolnego koła PCK wraz z opiekunami. Galeria

17.12.2018

W tajemniczym ogrodzie...

3 grudnia 2018 roku uczniowie klas piątych Szkoły Podstawowej obejrzeli w Teatrze Kameralnym w Lublinie spektakl na motywach powieści F.H. Burnett ,,Tajemnicy ogród" w reż. J.W. Krzyszczaka. Przedstawienie, mimo że dokonano w nim wielu skrótów,oddaje przesłanie utworu i pobudza wyobrażnię widza.Zarówno artyści, jak i młodzież występująca na scenie, koncentruje się na tym, aby dysponując prostymi i ograniczonymi środkami wyrazu (ascetyczna scenografia) pokazać tytułowy ogród jako miejsce idealne. Uczniowie byli zadowoleni, ponieważ mogli śledzić na scenie ulubionych bohaterów i skonfrontować ,,swoją wizję" z książką. Na wysiłek intelektualny dobrze zadziałało mcdonaldowe menu i już z werwą i ochotą można było udać się do Icemanii. Szaleństwo na lodzie (przewroty, upadki) nie miały większego znaczenia, zarówno dla tych, którzy nieżle radzą sobie na łyżwach, jak i dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki i próbują opanować technikę.

12.12.2018

Nie dajmy się uzależnieniom - warsztaty profilaktyczne

10 grudnia 2018 roku uczniowie klas VIIA, VIIB, VIII uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych organizowanych przez GBP oraz GOK w Wysokiem.
W czasie spotkania uczniowie mieli okazję poznać mechanizmy powstawania uzależnień, dowiedzieć się o szkodliwości narkotyków i dopalaczy. Prowadząca w przystępny sposób przekazała uczniom wiedzę dotyczącą problematyki uzależnień, wspierając się fragmentami filmów. Uczniowie mieli także możliwość zadawania pytań, na które prowadząca udzielała wyczerpujących odpowiedzi.
Zajęcia prowadziła studentka V roku psychologii UMCS w Lublinie.

12.12.2018

XXVII WOJEWÓDZKI KONKURS LITERACKI „Moje Boże Narodzenie”

12 grudnia 2018 roku rozstrzygnięto konkurs „Moje Boże Narodzenie” pod patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty. Do konkursu przystąpiło 5 uczniów z naszej szkoły, w tym dwie uczennice gimnazjum oraz 3 uczennice klasy VI B szkoły podstawowej.
Celem konkursu było:
1. Kultywowanie bożonarodzeniowej tradycji chrześcijańskiej,
2. Wyrażenie nastroju i uczuć związanych ze Świętami Bożego Narodzenia w formie
literackiej,
3. Promowanie młodych talentów plastycznych i literackich poprzez umożliwienie
prezentacji twórczości dzieci i młodzieży szerszemu kręgowi odbiorców.

07.12.2018

Mikołajki 2018

Jak wszędzie, tak i w Zespole Szkół w Wysokiem, obchodziliśmy przemiły dzień, a mianowicie Mikołajki. Tego dnia każdy kto mógł, ubrał się na czerwono i założył mikołajową czapkę - to na cześć Świętego Mikołaja.
W taki właśnie sposób cała szkoła świętowała nadejście wyczekiwanego gościa. Nasz szanowny Święty Mikołaj, zawitał w szkolne progi i każdemu przyniósł przeróżne słodkości.

05.12.2018

Pasowanie na czytelnika biblioteki szkolnej

5 grudnia 2018 odbyło się uroczyste pasowanie uczniów klasy I na czytelników naszej szkolnej biblioteki. Dzieci rozwiązywały rebusy i zagadki. Recytowały wiersze i śpiewały piosenki o książkach. Wykazały się wiedzą literaturze i bibliotece szkolnej. Za prawidłowo rozwiązane zadania nagradzane były słodyczami. Na koniec wszystkie pierwszaki zostały pasowane na czytelników biblioteki szkolnej, otrzymały pamiątkowe dyplomy i upominki.
W przedstawieniu brali udział uczniowie klasy IV. Uroczystość przygotowała p. Ewa Pulikowska
Został też rozstrzygnięty konkurs „Kocham Cię Polsko” na plakat i wiersz o ojczyźnie. Zwycięzcom wręczono nagrody. Galeria

04.12.2018

Nasi uczniowie ponownie nagrodzeni

30 listopada 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 10 im. Henryka Sienkiewicza w Lublinie odbyło się podsumowanie V Wojewódzkiego Konkursu Literacko – Plastycznego Poświęconego Bibliotekom Szkolnym „Moja przygoda w szkolnej bibliotece z Niepodległą w Lublinie”. Konkurs organizowany był pod patronatem m.in. Prezydenta Miasta Lublina, Lubelskiego Kuratora Oświaty, Biblioteki Głównej UMCS w Lublinie oraz KUL.
W bieżącym roku tematem przewodnim konkursu była setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.
Wśród uczniów szkół podstawowych w kategorii literackiej – opowiadanie - drugie miejsce zajęła Weronika Małek; w tej samej kategorii wyróżnienie otrzymała uczennica Natalia Kowalczyk. W kategorii literackiej – wiersz - drugie miejsce zdobyła Natalia Sosnówka. Na poziomie gimnazjum w kategorii literackiej – wiersz- drugie miejsce zajęła Patrycja Banaszek. Do konkursu uczniów przygotowała Maria Kalińska.

30.11.2018

Festiwal Filmów Chrześcijańskich ARKA

W ramach Festiwalu Filmów Chrześcijańskich, odbywającego się w siedmiu miastach Polski, zainteresowani uczniowie klas VII-ch i VIII-ej w sobotnie popołudnie 24 listopada 2018r. obejrzeli w kinie Bajka (Lublin) film w reż. R. Feek ,,Z miłości do Joey", opowiadający o kobiecie, która mimo walki z rakiem, potrafi cieszyć się życiem, wychowywać nowo narodzone dziecko i,, doceniać okruchy dnia''. W czasach, kiedy cierpienie i choroba stają się tematem tabu, ci ,,którzy żyją wiarą, widzą wszystko w innym świetle'', dotykają głębi człowieczeństwa i patrzą na świat przez pryzmat intymnej relacji z Bogiem... Na wszystkich historia opowiedziana na ekranie ( film dokumentalny ) wywarła ogromne wrażenie i stanowiła refleksję nad istotą człowieczeństwa i sensu ludzkiej egzystencji...
Opieka nad uczniami: Elżbieta Król i Katarzyna Oszust.

28.11.2018

"Śpiewam dla Ciebie, Ojczyzno"

31 października 2018 roku w ramach obchodów 100 – lecia niepodległości Polski odbył się w naszej szkole koncert piosenek patriotycznych pt. "Śpiewam dla Ciebie Ojczyzno", a 25 listopada ten sam koncert odbył się w Gminnym Ośrodku Kultury. Jako artyści wystąpili uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Zaprezentowali pieśni, które tworzone były w różnych okresach naszej historii, ale głównie w czasach zaborów oraz zniewolenia komunistycznego. Powstawały one z miłości do ojczyzny, dlatego przepełnione są patriotyzmem, tęsknotą i nadzieją na lepsze dni. Ich wzruszające słowa i liryczne melodie zapadły głęboko w serca uczestniczącej w koncercie społeczności szkolnej i lokalnej.
Koncert odbył się w ramach projektu edukacyjnego realizowanego przez naszą szkołę "Godność. Wolność. Niepodległość", a przygotowanego i sfinansowanego przez MEN przy współudziale Urzędu Gminy Wysokie.

21.11.2018

Akcja "Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy"

19 listopada 2018 uczniowie kl. VIIA wzięli udział w inspirującej akcji czytelniczej "Mirabelka – kiełkująca historia" poprowadzonej przez pracowników Gminnej Biblioteki Publicznej w ramach obchodów 100 – lecia niepodległości. Podczas spotkania uczniowie czytali fragmenty książki Cezarego Harasimowicza "Mirabelka", a następnie wzięli udział w ciekawych warsztatach. Jest to niezwykła książka o miłości, przyjaźni i prawdziwym patriotyzmie opowiedziana oczami niepozornej mirabelki rosnącej na ulicy Wałowej w Warszawie. Wspaniale tłumaczy świat młodym ludziom i przypomina, jak ważne znaczenie mają wartości rodzinne i międzyludzkie więzi kształtowane przez pokolenia. Wizyta w bibliotece zachęciła uczniów do sięgnięcia po tę prawdziwie niezwykłą pozycję. Opieka nad uczniami: Monika Puchała i Elżbieta Król.    Galeria

25.11.2018

Zadbaj o swój kawałek nieba

„Zadbaj o swój kawałek nieba” – to hasło przewodnie kampanii społecznej Ministerstwa Środowiska na rzecz poprawy jakości powietrza w Polsce pn. „Czyste Powietrze - zdrowy wybór!”. Kampania ma na celu zwrócenie uwagi na przyczyny powstawania zjawiska smogu, ale przede wszystkim zachęcać nas uczniów, nauczycieli i rodziców do podejmowania działań, które służą zmniejszeniu emisji szkodliwych zanieczyszczeń do powietrza. Powietrza, którym my oddychamy. Dlatego też chcąc dołożyć cegiełkę obrazująca działania podejmowane na rzecz tej kampanii 8 października odbył się w szkole Happening pod hasłem „CZYSTE POWIETRZE”. Uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawcami przygotowali transparenty, na których wypisano hasła „Czyste powietrze, Świeże powietrze”. Wszystkie klasy przeszły ulicami Wysokiego na boisko szkolne, gdzie utworzyliśmy łańcuszek czystego powietrza. Każdy z nas wysłał sms do rodziny, sąsiada, przyjaciela, przyjaciółki o treści „Segreguj odpady”. Tego dnia rozdawaliśmy mieszkańcom Gminy Wysokie ulotki dotyczące Segregacji Odpadów. Uczniowie klas V wypuścili do nieba 100 białych balonów jako symbol czystego powietrza. galeria

20.11.2018

Ostatni zajazd na Litwie...

14 listopada uczniowie kl. VIII-ej obejrzeli w Teatrze im.Juliusza Osterwy w Lublinie spektakl w reż. Mikołaja Grabowskiego ,,Pan Tadeusz". Lubelskie przedstawienie nie zaczyna się od Inwokacji i nie rozgrywa w dworku szlacheckim. Bohaterowie to pielgrzymi poszukujący Polski, jako miejsca idealnego. Uczestnicy pielgrzymki czytając fragmenty ,,Pana Tadeusza" wcielają się w postacie z książki. Aktorzy zadanie mają trudne: są bohaterami, narratorami, a także komentatorami opowieści. Elementy humoru zawiera scena ratowania Telimeny (Marta Ledwoń) przed mrówkami czy ucieczki z pola walki majora Płuta, a także rapujący ks. Robak (Jarosław Tomica). Spojrzenie z dystansu na narodową epopeję nadaje jej współczesny koloryt, a jednocześnie podkreśla aktualność problemów Polski, którą nosi się w sercu. Niemal 3-godzinny spektakl ogląda się z wielką przyjemnością, a muzyka Zygmunta Koniecznego i Inwokacja pojawiająca się w antyfonach nadają tempo poszczególnym scenom.
Po uczcie duchowej był czas na zajęcia rekreacyjno - sportowe na lodowisku w Centrum Icemania. Niektórzy całkiem dobrze radzili sobie na łyżwach, inni zaliczyli niekoniecznie miękkie lądowanie, ale wszyscy w dobrych humorach wrócili do domu...
Opieka nad uczniami Elżbieta Król i Monika Puchała Galeria

09.11.2018

Rekordy dla Niepodległej

W piątek,  9 listopada 2018r. równo o godz. 11.11, nasza szkoła włączyła się bicie "Rekordu dla Niepodległej". To akcja polegająca na jednoczesnym śpiewaniu hymnu polskiego.

07.11.2018

Akcja charytatywna „Adopcja serca”

W październiku SU przeprowadził w naszej szkole akcję charytatywną pt. „Adopcja serca”.

06.11.2018

Śpiewam dla Ciebie, Ojczyzno

31 października 2018 roku w ramach obchodów 100 – lecia niepodległości Polski odbył się w naszej szkole koncert piosenek patriotycznych pt. "Śpiewam dla Ciebie Ojczyzno". Jako artyści wystąpili uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Zaprezentowali pieśni, które tworzone były w różnych okresach naszej historii, ale głównie w czasach zaborów oraz zniewolenia komunistycznego. Powstawały one z miłości do ojczyzny, dlatego przepełnione są patriotyzmem, tęsknotą i nadzieją na lepsze dni. Ich wzruszające słowa i liryczne melodie zapadły głęboko w serca całej naszej społeczności szkolnej.

01.11.2018

OGŁOSZENIE

 Wszystkich uczniów, ich rodziców, nauczycieli, pracowników szkoły, absolwentów i sympatyków szkoły zapraszamy do udziału w akcji „Rekord dla Niepodległej”, której celem jest ustanowienie szkolnego rekordu liczby osób ubranych w barwy biało – czerwone.

29.10.2018

III miejsce naszych uczniów w Sztafetowych Biegach Przełajowych

27 września 2018 dziewczęta z klas IV-VI (Igrzyska Dzieci), chłopcy z klas IV- VI (Igrzyska Dzieci) oraz chłopcy z klas VII, VIII i III Gimnazjum (Igrzyska Młodzieży Szkolnej), pod opieką Jarosława O. Brały udział w finale powiatowym Sztafetowych biegów Przełajowych Igrzysk Dzieci i Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Starsi chłopcy i młodsze dziewczęta zajęły miejsca poza pierwszą piątką. Natomiast drużyna chłopców młodszych zajęła 3 miejsce w Powiecie Lubelskim. Serdecznie gratulujemy.

26.10.2018

Pierwsze sukcesy uczniów klasy sportowej

25 października 2018 dziewczęta z kasy Va (klasa sportowa), pod opieką Jarosława O., brały udział w Finale Powiatowym Piłkarskiego Turnieju o Puchar Tymbarku organizowanego przez PZPN i firmę Tymbark.

24.10.2018

Pamiętamy o naszych bohaterach

Jak co roku, w tygodniach poprzedzających Wszystkich Świętych, uczniowie naszej szkoły w ramach działalności Samorządu Uczniowskiego porządkowali grób żołnierzy września poległych w bitwie pod Giełczwią 17 IX 1939r. Wycinali krzaki, grabili liście, czyścili nagrobki. Nie zapomnieli też o grobach osób zasłużonych dla Wysokiego – m.in. braci Wąsowiczów, rodziny Nekandów - Trepków czy nauczycieli spoczywających na naszym cmentarzu parafialnym. Uprzątnięte także zostały zaniedbane groby w najstarszej części cmentarza. Młodzież bardzo chętnie bierze udział w tej społecznej inicjatywie szkoły, a przy okazji z ciekawością pogłębia swoją wiedzę historyczną o ludziach związanych z naszą miejscowością.
Opieka nad uczniami: Urszula Korkosz, Elżbieta Król, Monika Puchała, Aleksander Werpuczyński. Galeria

20.10.2018

Ślubowanie klasy pierwszej

18 października 2018 r. w naszej szkole odbyła się uroczystość ślubowania i pasowania uczniów klasy pierwszej. Pierwszoklasiści w obecności Dyrekcji Szkoły, nauczycieli, rodziców i starszych kolegów przedstawili program artystyczny, w którym śpiewająco zaprezentowali wiadomości dotyczące naszej ojczyzny, szkolnej nauki oraz zasad zachowania. Po części artystycznej przyszedł czas na ślubowanie, które pierwszaki z wielkim przejęciem złożyły na sztandar szkoły:

18.10.2018

Wycieczka do Poleskiego Parku Narodowego

04 października 2018 roku uczniowie klasy Va i Vb oraz klasy VI wraz z opiekunami uczestniczyli w wyjeździe edukacyjnym do Poleskiego Parku Narodowego. Przewodnikiem po parku był pan Sławomir Wróbel. Uczestnicy wycieczki zwiedzili Ośrodek Dydaktyczno - Administracyjny Poleskiego Parku Narodowego w Urszulinie, „Ośrodek Ochrony Żółwia Błotnego", w którym obejrzeli małe żółwie błotne. Następnie udali się do Ośrodka Dydaktyczno – Muzealnego Poleskiego Parku Narodowego w Starym Załuczu. W części muzealnej zapoznali się ze zbiorami, na które składają się eksponaty: archeologiczne, etnograficzne, historyczne, przyrodnicze. Kolejnym punktem była ścieżka dydaktyczna na terenie kompleksu Bagna Bubnów - „Czahary”. Nazwa tej ścieżki oznacza porośnięte krzewami mokradła. Trasa ścieżki prowadziła przez otwarte tereny torfowiska niskiego, częściowo przez okalające je od północy zróżnicowane lasy. Po obiedzie uczestnicy udali się do Chełma, gdzie zwiedzili Podziemia Kredowe, poznali Ducha Bielucha, zwiedzili Rynek, który jest najstarszą częścią miasta, znajduje się on na zachodnim stoku Góry Katedralnej, u podnóża Bazyliki Najświętszej Maryi Panny. Przed Bazyliką spotkaliśmy się z księdzem Karolem, który opowiedział nam krótką historię tego miejsca. Następnie uczestniczyliśmy we Msza Św. rocznicowej naszych uczniów, którą między innym poprowadził ks. Zbigniew. Późnym wieczorem wróciliśmy zadowoleni do domów. Galeria

16.10.2018

Za dar najpiękniejszy. Za wiedzę

15 października 2018 roku obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji samorząd uczniowski przygotował imprezę „Za dar najpiękniejszy. Za wiedzę”. Uroczystość rozpoczął taniec naszych uczniów: Oliwii Dobrzyńskiej, Karoliny Romanek, Stanisława Wujastyka i Piotra Zdybla, członków formacji tanecznej, którzy we wrześniu 2018 roku zdobyli Mistrzostwo Polski formacji tanecznych FTS. Następnie uczniowie klas VI, VIIA , VIIB zaprezentowali montaż słowno – muzyczny, w którym sparodiowali typy nauczycieli oraz z humorem scharakteryzowali uczniów. Program wzbogaciły piosenki w wykonaniu naszych uczniów oraz życzenia dla wszystkich nauczycieli oraz pracowników szkoły.
Imprezę przygotowali członkowie SU oraz ich opiekunowie: Maria Kalińska i Aleksander Werpuczyński. O oprawę muzyczną zadbał nauczyciel muzyki Marek Trzciński, a dekorację wykonała Pani Katarzyna Szkudnik. Galeria

15.10.2018

Grupa Artystyczna Rekonstrukto

10 października 2018 roku Grupa Artystyczna Rekonstrukto zaprezentowała specjalny program upamiętniający 123 lata walki o wolność narodu polskiego. W lekkiej i przyjaznej dla uczniów formie omówione zostały powstania narodowe, sytuacja pod zaborami, rola i legenda marszałka Józefa Piłsudskiego oraz legionów. Zaprezentowano stroje z epoki (szwoleżer, powstaniec, kosynier, oficer I brygady Legionów Polskich), kolekcję replik broni używanych przez powstańców i podczas I wojny światowej oraz ekwipunek służby medycznej. Uczniowie mieli możliwość założyć stroje żołnierzy, obejrzeć broń i spróbować sztuki fechtunku, czyli walki bronią białą.
Organizacja przedsięwzięcia – Monika Puchała.

14.10.2018

Dzień Papieski 2018

„Po maturze chodziliśmy na kremówki”.
W rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Papieski. Jego organizacją zajął się Samorząd Uczniowski, który w nietypowy sposób postanowił przybliżyć uczniom postać i naukę Jana Pawła II.
Z tej okazji przygotowano gazetkę okolicznościową związaną tematycznie ze spotkaniem Jana Pawła II z mieszkańcami Wadowic z czerwca 1999 roku. W czasie tego spotkania papież wspominał dawne Wadowice, swoją młodość i szkołę, z którą związane były kremówki.
„Po maturze chodziliśmy na kremówki” – te słowa Jana Pawła II zainspirowały młodzież z SU do przygotowania akcji „Kremówka dla SU”, która odbyła się 10.10.2018 roku i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły.
…………………………………………………………………………………………………………
Samorząd Uczniowski składa serdeczne podziękowania za przygotowanie kremówek dla:
- rodziców uczniów: Aleksandry Niećko kl. IV, Aleksandry Werpuczyńskiej kl. VA, Elizy Romanek kl. VIIB, Kingi Kaliniak kl. VIIA, Filipa Nowakiewicza kl. VIII, Izabeli Maj IIIA Gim.;
- uczennic klasy VI: Martyny Boryta, Oliwii Dobrzyńskiej i Karoliny Romanek. Galeria

10.10.2018

Przekazanie zestawów komputerowych dla naszej szkoły

W dniu 9 października 2018 roku nasza szkoła otrzymała nieodpłatnie komputery z Lubelskiego Oddziału Regionalnego ARiMR.
Przekazane zestawy wzmocnią potencjał mocno już wysłużonej pracowni i pomogą dzieciom rozwijać umiejętności informatyczne.

10.10.2018

Spotkanie autorskie z pisarką p. Elżbietą Bednarczyk

Dnia 8 października 2018r. dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniowie klas I-III Szkoły Podstawowej uczestniczyli w spotkaniu autorskim z pisarką p. Elżbietą Bednarczyk. Spotkanie odbyło się w Gminnej Bibliotece Publicznej w Wysokiem.
Dzieci i uczniowie bardzo uważnie słuchali pisarki i chętnie uczestniczyli w zadaniach, które dla nich przygotowała. Następnie uczniowie mogli kupić książki i dostać autografy. Spotkanie upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze. Anna Gmyz.

08.10.2018

Wycieczka na Majdanek

W dniu 3 października 2018 roku klasa VIII oraz IIIA i IIIB gimnazjum udały się na wycieczkę do Państwowego Muzeum na Majdanku. Uczniowie zwiedzali były niemiecki obóz koncentracyjny i zagłady, przez który przeszło ok. 150 tysięcy ludzi. Niemcy zamordowali tutaj ok. 80 tysięcy osób. Młodzież miała okazję zapoznać się z historią obozu, obejrzeć miejsca przetrzymywania więźniów, usłyszeć o nieludzkich warunkach, w jakich musieli przebywać. Wycieczka dostarczyła uczniom nie tylko wiedzy, ale i wielu refleksji oraz ważnych emocji.
Opieka nad uczniami: Monika Puchała, Elżbieta Król, Ewa Pulikowska i Aneta Samborska. Galeria

17.09.2018

Rocznica bitwy pod Giełczwią

W rocznicę bitwy pod Giełczwią, która miała miejsce 17 września 1939r. uczniowie naszej szkoły brali udział w uroczystej akademii poprzedzonej mszą świętą w kościele parafialnym. W akademii uczestniczyli przedstawiciele Urzędu Gminy oraz Rady Gminy w Wysokiem z panią wójt Anną Wojtas, przedstawiciele kombatantów, dyrekcja szkoły i uczniowie. Złożone zostały wieńce i zapalone znicze pod pomnikiem obrońców ojczyzny w parku w Wysokiem oraz na grobie żołnierzy na cmentarzu parafialnym. Podczas uroczystości wspominaliśmy bohaterów poległych 17 września podczas potyczki niewielkiego oddziału Armii Kraków z Niemcami. Zginęło wtedy 33 żołnierzy, których pochowano na naszym cmentarzu parafialnym. Tego samego dnia Polska została zaatakowana przez Związek Radziecki i zmuszona do z góry skazanej na niepowodzenie walki na dwa fronty. Po przegranej wojnie obronnej rozpoczęła się trwająca ponad pięć lat okupacja naszego kraju.
Akademię przygotowała młodzież kl.VIIA, VIIB, VI i V oraz nauczyciele: Monika Puchała i Marek Trzciński. Galeria

13.09.2018

Projekt „Godność, wolność, niepodległość”

Gmina Wysokie, jako jedna z trzynastu w województwie, otrzymała dofinansowanie, tym razem związane z realizacją zadania obejmującego przygotowanie i przeprowadzenie obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.